پیرزنی با صابون خاک رس بیز جوان و زیبا شد

خاک رس های طبیعی هزاران سال است که در مراقبت از پوست به دلیل خاصیت پاک کنندگی و پاک کنندگی خود استفاده می شود.

آنها در صابون خاک رس بیز سازی متداول شده اند، زیرا جایگزینی طبیعی برای صابون رنگ آمیزی محسوب می شوند و در رنگ های متنوعی از جمله سبز، زرد و سایه های مختلف قرمز وجود دارند.

رنگ های مختلف به ترکیب معدنی خاک رس بستگی دارد که توسط سنگ منشا که از آن رس از طریق فرآیندهای هوازدگی و فرسایش تشکیل شده است، تعیین می شود.

توجه داشته باشید که خاک رس ها اساساً خاک هستند! انواع اصلی خاک رس که در لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می شود، خاک رس ایلیت (یعنی خاک رس فرانسوی)، خاک رس مونت موریلونیت (بنتونیت و زمین فولر) و خاک رس کائولین است.

چیزی که رس ها را منحصر به فرد می کند ظرفیت تبادل کاتیونی آنها (CEC) است – توانایی جذب و تبادل کاتیون ها (یون های دارای بار مثبت). رس های مونت موریلونیت بالاترین میزان CEC و خاک رس کائولن کمترین میزان را دارند و رس های ایلیت در بین آن ها قرار دارند.

رس های مونت موریلونیت دارای بالاترین ظرفیت تبادل کاتیونی هستند. آنها از هوازدگی و فرسایش خاکسترهای آتشفشانی تشکیل می شوند.

  سیلیکات های هیدراته (سدیم کلسیم آلومینیوم منیزیم) تولید می کنند که حاوی بسیاری از مواد معدنی کمیاب ارزشمند هستند. خاک رس مونت موریلونیت ماده اصلی بنتونیت و زمین فولر است .

این خاک‌ها تنها خاک‌هایی هستند که ظرفیت انبساط (تورم) دارند به این معنی که برخلاف دیگر خاک‌ها که فقط با آب رقیق می‌شوند، آب را جذب می‌کنند. این خاصیت مفید در صابون های اصلاح است، زیرا باعث لغزش و سر خوردن صابون می شود.

تفاوت بین خاک رس متورم و غیر متورم:  در سمت چپ خاک رس زرد فرانسوی است که یک خاک رس ایلیت غیر متورم است.

 افزودن آب به خاک رس های غیر متورم فقط رقیق می شود و ذرات رس در آب معلق می شوند. از طرف دیگر رس های مونت موریلونیت مانند خاک رس بنتونیتی سمت راست، آب را جذب کرده و رس ها منبسط می شوند(متورم می شوند).

هر دو کاسه حاوی مقدار یکسان آب و خاک رس هستند.