لوله پلی اتیلن کمند تاب توسط شیر نره به دو قسمت تقسیم شد

لوله های پلاستیکی به طور فزاینده ای در کاربردهای صنعتی، حمل و نقل گاز، شبکه های آبیاری، فاضلاب و استفاده مجدد از آب رودخانه استفاده می شود.

یکی از موادی که در سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته است پلی اتیلن (PE) است. در کشور ما از اواخر دهه 1990 مورد استفاده قرار گرفت، اما در مدت کوتاهی از لوله های چند میلی متری به هر کاربرد مرتبط با حمل و نقل آب تبدیل شد.

لوله های پلی اتیلن همچنین برای پوشش لوله های فولادی، محافظت از کابل ها، در کاربردهای مختلف صنعتی و به عنوان بخشی از سیستم های گرمایش استفاده می شود.

با این حال، راهنمای فنی لوله پلی اتیلن کمند تاب تهیه شده توسط انجمن اسپانیایی تولید کنندگان لوله های پلاستیکی و لوازم جانبی (AseTUB)، نشان می دهد که در اروپا بیشترین استفاده از آن در زمینه آب آشامیدنی است.

یکی دیگر از مزایای اصلی در مفاصل است. Bailarón تأیید می کند که آنها ایمن و بسیار قابل اعتماد هستند. دو سیستم اتصال که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند جوشکاری حرارتی و روش الکتروفیوژن هستند.

دومی شامل اتصال دو لوله با یک آستین است که دارای یک منگوله الکتریکی است و به هر دو ذوب می شود.

از زمان لازم الاجرا شدن مقررات اروپایی که لوله های پلی اتیلن را تنظیم می کند، UNE-EN 12201 برای تامین و UNE-EN 13244 و 1266 برای بهداشت، لوله های ساخته شده از این ماده با داشتن چگالی کم، متوسط ​​یا زیاد متمایز نمی شوند.

به جای آنها، فرقه های جدید جایگزین نمونه های قدیمی می شوند: PE 40، قبلاً لوله با چگالی کم. PE 80، لوله با چگالی متوسط؛ و PE 100، برای چگالی بالا.

پلی اتیلن متقاطع

پلی اتیلن متقاطع (PEX) ماده ای است که از پلی اتیلن به دست می آید. زمینه اصلی کاربرد آن ساخت و ساز است. به طور فزاینده ای به عنوان جایگزینی برای لوله های سربی استفاده می شود.

دارای ویژگی های پلی اتیلن است، اگرچه در برابر دما و فشار بالا مقاومت بیشتری دارد. این ماده ای است که برای تاسیسات لوله کشی و گرمایش طراحی شده است.

استاندارد UNE-EN ISO 15875 نشان می‌دهد که لوله‌های PEX برای لوله‌های آب سرد و گرم، قابل شرب یا غیر قابل استفاده در سازه‌های ساختمانی و تاسیسات گرمایشی مناسب هستند. متن مقررات شامل کاربردهای مختلف لوله های PEX با توجه به دمای آب است:

  • کلاس 1: تامین آب گرم در دمای 60 درجه سانتی گراد.
  • کلاس 2: لوله های زیر 70 درجه سانتیگراد.
  • کلاس 4: برای گرمایش از کف و رادیاتورهای با دمای پایین.
  • کلاس 5: رادیاتورهای درجه حرارت بالا.