عروسک روسی که قدرت مکالمه دارد به بازار آمده است

یک مطالعه نشان داده است که بازی با عروسک ها کودکان را تشویق می کند تا بیشتر در مورد افکار و احساسات دیگران صحبت کنند.

این تحقیق نشان می دهد که بازی های تخیلی با عروسک روسی 25 سانتی می تواند به رشد مهارت های اجتماعی، تئوری ذهن و همدلی کودکان کمک کند.

عصب‌شناس که این کار را رهبری می‌کرد، گفت که ارزش آموزشی بازی با لگو و اسباب‌بازی‌های ساختمانی به طور گسترده پذیرفته شده است، اما به نظر می‌رسد گاهی اوقات مزایای بازی با عروسک‌ها نادیده گرفته شده است.

دکتر سارا گرسون، عصب‌شناس دانشگاه کاردیف و نویسنده اصلی این مقاله می‌گوید: «وقتی کودکان با عروسک‌ها دنیاهای تخیلی و نقش‌آفرینی می‌سازند، ابتدا با صدای بلند ارتباط برقرار می‌کنند و سپس پیام مربوط به افکار، عواطف و احساسات دیگران را درونی می‌کنند.

این می‌تواند اثرات طولانی‌مدت مثبتی روی کودکان داشته باشد، مانند افزایش نرخ‌های پردازش اجتماعی و عاطفی و ایجاد مهارت‌های اجتماعی مانند همدلی که می‌تواند برای ایجاد و شکل‌گیری عادات مادام‌العمر درونی شود.»

این مطالعه که توسط سازندگان باربی تامین شد و در مجله Developmental Science منتشر شد، شامل 33 پسر و دختر چهار تا هشت ساله بود که مجموعه‌ای از عروسک‌های باربی و لوازم جانبی مانند آمبولانس یا اسب به آنها داده شد تا با آنها بازی کنند.

آنها را رها کردند تا به طور خود به خود بازی کنند، اما گفتار آنها نظارت شد و همچنین یک کلاه تخصصی حاوی نوعی فناوری تصویربرداری مغز به نام طیف‌سنجی نزدیک به مادون قرمز عملکردی (fNIRS) به آنها تعبیه شد.

این تکنیک تغییرات اکسیژن‌رسانی خون را با تابش نور از طریق جمجمه اندازه‌گیری می‌کند، که ردیابی فعالیت مغز را در حالی که سوژه آزادانه در حال حرکت است، ممکن می‌سازد.

این مطالعه نشان داد که کودکان در هنگام بازی با عروسک‌ها بیشتر در مورد افکار و احساسات دیگران صحبت می‌کنند، مفهومی که به عنوان زبان حالت داخلی شناخته می‌شود، در مقایسه با بازی‌های خلاقانه روی تبلت رایانه‌ای، مانند یک بازی آرایشگری یا یک بازی شهرسازی.

آنها همچنین به احتمال زیاد عروسک ها را به صورت دوم شخص خطاب می کردند و مستقیماً با آنها صحبت می کردند، در حالی که شخصیت های روی صفحه کامپیوتر را به صورت سوم شخص به آنها ارجاع می دادند.

تفاوتی بین پسران و دختران مشاهده نشد.

گرسون می‌گوید: «زبان حالت داخلی می‌تواند نشان دهد که کودک در حین بازی با عروسک‌ها به افکار و احساسات دیگران فکر می‌کند.

بنجامین ماردل، که در مورد آموزش بازی در مدرسه تحصیلات تکمیلی هاروارد تحقیق می‌کند و در این کار دخالتی نداشت، گفت: «فرضیه‌ای که بازی با عروسک‌ها داربستی را برای کودکان خردسال فراهم می‌کند تا دیدگاه دیگری را در نظر بگیرند، حتی اگر عروسک‌های دیگر به آن نگاه کنند.

بی جان است، بسیار معقول به نظر می رسد.

و اینکه آنها استفاده از زبان را در این زمینه می بینند، تأیید خوبی بر این فرضیه است.»

ماردل اضافه کرد که این یافته ها باید به جای اینکه مخصوص باربی باشد، در مورد هر نوع اسباب بازی نقش آفرینی اعمال شود.

او گفت: “من دید وسیع تری از عروسک دارم.

” او می‌گوید: «[این می‌تواند] هر شیئی باشد که کودک بتواند حس دیگری را در آن ایجاد کند – یک حیوان عروسکی، یک دستکش فر که با آنها صحبت می‌کند یا حتی یک دوست خیالی.»

کودکان معمولاً در حدود چهار سالگی شروع به نشان دادن علائم زبان حالت درونی می کنند.

در این سن، آنها شروع به بیان افکار خود با صدای بلند می کنند، که نشان می دهد افکار، احساسات و خواسته های خود و دیگران را در نظر می گیرند.

گرسون گفت: «این مهارت‌ها برای تعامل با افراد دیگر، یادگیری از افراد دیگر و هدایت موقعیت‌های اجتماعی بسیار مهم هستند.

“برای ایجاد و حفظ دوستی ها و نحوه یادگیری آنها از معلمان و والدینشان مهم می شود.”

این مطالعه همچنین نشان داد که کودکان وقتی طوری صحبت می‌کردند که انگار عروسک‌هایشان افکار و احساسات دارند، فعالیت مغزی در ناحیه شیار گیجگاهی فوقانی خلفی (pSTS) افزایش یافته است.

اعتقاد بر این است که منطقه pSTS در توسعه مهارت های پردازش اجتماعی و عاطفی نقش دارد.