سیم و کابل رفسنجان یکی از ابزار مهم نجاری می باشد

اصطلاحات سیم و کابل رفسنجان اغلب به عنوان مترادف استفاده می شوند، اما در واقع دو معنای متفاوت دارند. سیم یک رشته فلزی منعطف است.

یک کابل دو یا چند سیم یا هادی دیگر است که با روکش یا ژاکت دور آنها جمع شده اند. در صنعت از سیم برای تحمل بارها یا حمل سیگنال های برق و مخابرات استفاده می شود.

چندین رشته سیم به هم تابیده شده به عنوان طناب سیم شناخته می شود. سیم طناب معمولاً برای بلند کردن و بالا بردن بار استفاده می شود.

این مقاله به انواع سیم های مورد استفاده در سیم کشی برق، از جمله دسته سیم و مخابرات می پردازد.

سیم جامد که به عنوان سیم با هسته جامد یا سیم تک رشته نیز شناخته می شود، از یک تکه سیم فلزی تشکیل شده است که معمولاً توسط غلاف محافظ احاطه شده است.

اغلب برای سیم کشی تخته نان مدار استفاده می شود. هزینه ساخت آن نسبت به سیم رشته ای کمتر است. سیم جامد کمتر در معرض خوردگی است زیرا سطح کمتری در معرض محیط دارد.

سیم

زمانی استفاده می شود که به سیم انعطاف پذیر کمتری نیاز باشد، مانند زیرساخت های ساختمان، کنترل های خودرو، و برنامه های کاربردی در فضای باز.

سیم فیوز مقاومت کمی دارد تا جریان معمولی به طور ایمن از آن عبور کند، اما اگر اتصال کوتاهی وجود داشته باشد که باعث عبور جریان ولتاژ بالاتر از آن شود، سیم فیوز نمی تواند گرما را تحمل کند، بنابراین ذوب می شود و می شکند.

این شکستگی از سایر وسایل الکتریکی در برابر جریان اتصال کوتاه محافظت می کند. سیم فیوز الکتریکی یک سیم جامد است که از آلیاژی با نقطه ذوب پایین ساخته شده است.

سیم مگنت که به عنوان سیم لعابی نیز شناخته می‌شود، سیمی جامد است که معمولاً از مس ساخته می‌شود که به جای پلاستیک ضخیم‌تر یا سایر عایق‌هایی که معمولاً روی سیم‌های برق استفاده می‌شود.

با یک پوشش بسیار نازک عایق می‌شود تا به سیم‌پیچ الکتریکی بسیار محکم بپیچد.