با فرش ماشینی شش متری نگین مشهد دیگر نیاز به کولر ندارید

یک رویکرد سیستماتیک برای بهبود ابزارها و فرآیندهای موجود توسط صنعتگران درگیر در بخش فرش برای افزایش بهره‌وری و کیفیت محصولات نهایی به روشی مقرون‌به‌صرفه در سال 2000 توسط IIT دهلی آغاز شد.

چندین ماشین مانند فرش ماشینی شش متری نگین مشهد، ماشین ضایعات، ماشین خشک کن و ابزارهای مورد استفاده در تولید فرش در بسیاری از تسمه های تولید فرش، یعنی بهادوهی، میرزاپور، جیپور، سرینگار و سایر نقاط هند توسعه یافته و آزمایش شده اند.

از بین این دو ماشین، یعنی یک ماشین بافندگی فرش و یک ماشین اسقاطی در این مقاله برای بهبود بیشتر برای کاهش هزینه آنها استفاده شده است.

دستگاه بافندگی یک ساختار ثابت و دستگاه اسقاطی یک سیستم پویا است.

این مقاله مروری بر این ماشین‌های جدید توسعه یافته و ویژگی‌های مرتبط را ارائه می‌کند.

به منظور پذیرش گسترده تر برای کاربران، ماشین ها باید با قیمت های مقرون به صرفه در دسترس باشند.

از این رو، به عنوان بخشی از بهبود بیشتر، مدل سازی و بهینه سازی ماشین های بافندگی و اسقاطی انجام می شود.

در زمان‌های اخیر، اگر صنعت فرش دستباف پر زحمت مجبور به رقابت با فرش‌های ماشینی باشد، باید از محصولات نوآورانه با بهبود دستگاه‌های مرتبط استفاده کند که کیفیت و میزان تولید را بهبود می‌بخشد.

همچنین باید یک محیط کار ایمن را فراهم کند.

بخش صنایع دستی یکی از بزرگترین درآمدهای صادراتی هند است و زمینه اشتغال تعداد زیادی از صنایع دستی را در سراسر کشور فراهم می کند.

این کشور به دلیل آزادسازی بازار با رقابت سختی با سایر کشورهای صادرکننده صنایع دستی منطقه آسیا و اقیانوسیه مواجه است.

همچنین این صنعت فرش ماشینی باید با فرش ماشینی رقابت کند.

بنابراین، باید دستگاه های مکانیکی را بهبود بخشد که کیفیت و سرعت تولید را بهبود می بخشد.

در عین حال، محیط کار ایمن کارگران صنایع دستی باید با استفاده از اصول ارگونومیک در هر جایی که امکان دارد بدون افزایش قابل توجه هزینه انجام شود، بهبود یابد.

تولید فرش شامل فرآیندهای متعددی است که در شکل 1 نشان داده شده است.

پروژه ای با هدف بهبود فرآیندها، ابزارها و ماشین آلات درگیر در ساخت فرش در سال 2000 در IIT دهلی آغاز شد.

در این پروژه طیف وسیعی از ماشین ها، فرآیندها و ابزارها طراحی و توسعه یافته است.

آنها عبارت بودند از: ماشین بافندگی فرش در اندازه های مختلف، ماشین های ضایعات برای شستشوی فرش، ماشین های خشک کن، دستگاه اندازه گیری رطوبت، ماشین لباسشویی نیمه اتوماتیک، دستگاه برش برجسته و ابزار دستی.

این ابزارها و ماشین‌ها در بسیاری از تسمه‌های تولید فرش از جمله بهادوهی، میرزاپور، جیپور، سرینگار، بهالسار و سایر نقاط هند آزمایش شده‌اند.

از میان این دو ماشین، یعنی یک ماشین بافندگی فرش و یک ماشین اسقاطی در این مقاله برای بهبود بیشتر برای بهبود عملکرد و کاهش هزینه آنها استفاده شده است.