از رازیانه برای رفع دل درد کودک استفاده نمایید

رازیانه، (Foeniculum vulgare)، گیاهی چند ساله از خانواده هویج (Apiaceae) که به‌خاطر ساقه‌ها، برگ‌ها و دانه‌های خوراکی آن رشد می‌کند.

رازیانه که بومی جنوب اروپا و آسیای صغیر است، در مناطق معتدل در سرتاسر جهان کشت می‌شود و در استرالیا و بخش‌هایی از ایالات متحده به عنوان گونه‌ای مهاجم در نظر گرفته می‌شود.

تمام قسمت‌های گیاه معطر بوده و در طعم‌دهی مورد استفاده قرار می‌گیرد و پایه ساقه پیاز مانند رازیانه فلورانس (واریته azoricum) و شاخه‌های بلانچ شده به عنوان سبزی مصرف می‌شود.

دانه‌ها و روغن استخراج‌شده از نظر عطر و طعم نشان‌دهنده انیسون هستند و برای معطر کردن صابون‌ها و عطرها و برای طعم‌دهنده آب‌نبات‌ها، لیکورها، داروها و غذاها، به‌ویژه شیرینی‌ها، ترشی‌های شیرین و ماهی استفاده می‌شوند.

این گیاه کشت شده حدود 1 متر (3 فوت) ارتفاع دارد و دارای ساقه هایی با برگ های ریز تقسیم شده متشکل از بخش های خطی یا خروس شکل است.

چترهای مرکب مایل به خاکستری دارای گلهای کوچک زرد رنگ هستند.

میوه های خشک کوچک بیضی مستطیلی قهوه ای مایل به سبز تا قهوه ای مایل به زرد به طول حدود 6 میلی متر (0.25 اینچ) با پنج برجستگی طولی پشتی برجسته هستند.

دانه ها حاوی 3 تا 4 درصد اسانس هستند.

اجزای اصلی آنتول و فنچون هستند.

رازیانه غول پیکر (Ferula communis)، عضوی از همین خانواده، بومی منطقه مدیترانه است.

ساقه های آن تا حدود 3 متر (10 فوت) ارتفاع رشد می کنند و برای درختان استفاده می شود.

رازیانه گراز یا علف گوگرد (Peucedanum officinale)، یکی دیگر از اعضای خانواده Apiaceae است و در طب سنتی در بخش‌هایی از اروپا استفاده می‌شود.

گل رازیانه یا زیره سیاه (Nigella sativa)، گیاهی غیر مرتبط از خانواده Ranunculaceae است.

از دانه های آن به عنوان ادویه استفاده می شود.